• trex
  • 30Under30: The Next Generation (Winners)

     

    30Under30: The Next Generation

    The 30 Under 30 initiative was launched in 2015 as a way of recognising the work that young people across the horticulture and landscape sectors are putting into their career. Entering 30Under30: The Next Generation is a great way to gain recognition for your own work or the work of someone you know. Previous winners have expressed that winning the awards is a wonderful way to enhance their careers.

    Class of 2018

    Adam Newson

    Ground Control

    Alexandra Buckley

    Provender Nurseries

    Caitlin McLaughlin

    Thrift Landscapes

    Connor Scott

    E Williams Landscapes

    Ed Higgins

    Hosta Consulting

    George Croton

    Urban Earth SW Ltd.

    Georgia Smith

    Better Bankside

    Greg Packman

    Royal Parks

    Hannah Ryan

    Global Stone Paving

    Inez Williams

    LUC (Land Use Consultants)

    James Gadd

    Gadd Brothers

    Jordan Webster

    Green-tech Ltd

    Kate Savil

    Kate Savil

    Luke Plumstead

    Elizabeth Gardens

    Marcus Glover

    CGM

    Max Harriman

    Bowles & Wyer

    Michael Rose

    Mitie

    Michael Voller

    iDVerde

    Ollie Neaves

    TECTONIC – Landscape Architecture

    Peter Robinson

    GRDN Design

    Phil O’Brien

    Bowles & Wyer

    Rebecca Hollands

    Tim O’Hare Associates

    Romain Bardin

    Thomas Hoblyn Garden Design

    Ryan Thompson

    Ground Control 

    Sam Beetlestone

    Beetlestone’s Garden Maintenance

    Samuel Moore

    Cube 1994

    Tom Simpson

    Rosebank Landscapes

    Will Innes-Taylor

    Tim Wells Nurseries

    Will Williams

    Will Williams Garden Design

    Zeyna Soboh

    WSP

    Class of 2017

    Adam Ryan

    Glendale Liverpool

    Adele Ford

    Adele Ford Garden Design

    Alexandra Noble

    Garden Designer

    Anca Panait

    AHR

    Anthony Harper

    Glendale

    Callum Gilfillan

    Landscape Associates

    Daisy Parsons

    Thomas Hoblyn Garden Design

    Dominic Knower

    iDVerde 

    Jacob Botting

    Bespoke Outdoor Spaces

    Jake Caitling

    The Landscaping Consultants

    James Craggs

    London Lawn Turf Co.

    Jason de Souza

    Gardenlink

    Joanna Hill

    Glendale

    Joe Clancy

    Biophilic Projects

    Kieron Lee

    iDVerde

    Laura Owens

    Glendale

    Lilly Gomm

    Lilly Gomm Studio

    Lydia Noble

    Noble Stonework

    Mark Browne

    Green-tech

    Michael Booth

    Glendale

    Nicholas Lie

    Garden Club London

    Nawid Obaydi

    Mitie Landscapes

    Rhiannon Williams

    Landform Consultants

    Richard George

    Kingston Landscape Group

    Rick Porter

    Strata Garden Design & Landscaping

    Sam Ealing Fernandez

    Maydencroft Ltd

    Sam Hunt

    Graduate Gardeners

    Thomas Campbell

    London Borough of Hackney Council

    Tom Bream

    Great Martins Estate

    Valya Kerisheva

    Wilder Associates

    Class of 2016

    Alec Summersgill

    Land Design Partnership Ltd

    Aled Roberts

    Ground Control

    Alex Philpot

    Hillier Landscapes

    Andrew Ryder

    Hultons Landscapes

    Ben Cracknell

    Gavin Jones Ltd

    Brad Cole

    ISS Facilities Services Landscaping

    Chris Chippendale

    Ground Control

    Colin Smith

    Gritit Ltd

    Darren Barnett

    ISS Facilities Services Landscaping

    Dean Jackson

    Green-tech

    Jack Dunckley

    Jack Dunkley Ltd

    James Saddler

    Ground Control

    Jamie Butterworth

    Hortus Loci

    Laura Welbourne-Baker

    Smeeden Foreman

    Lexi Harrison

    Hultons Landscapes

    Luke Mills

    Janine Pattison Studios Ltd

    Luke Richardson

    Johnsons of Whixley

    Matthew Shufflebotham

    Coatech Ltd

    Melissa King

    Janine Pattison Studios Ltd.

     

    Michael Buck

    Hortus Loci

    Murielle Jayer

    Platipus Anchors

    Noemi Mercurelli

    Mercurelli’s Garden Design

     

    Paul Sellars

    Quadron (iDVerde)

    Rob Dwair

    International Design Group

    Rob Lilley

    Mitie

    Ross Conquest

    Conquest Creative Spaces

    Russell Malton

    Holland Landscapes

    Scott Hawkes

    Kings Landscapes

    Stephen Westmore

    Lockhart Garratt Ltd.

    Tom Downing

    NT Killingley

    Class of 2015

    Alastair Henderson

    Aralia

    Andy Mighall

    Gavin Jones

    Ashley Green

    John O’Conner

    Charlie Benton

    Benton Landscapes

    Chris Mills

    Civic Trees (Glendale Services)

    Craig Hunter

    ISS Facilities Services Landscaping

    Ed Verity

    Landform Consultants

    Harry Hitchcock

    James Coles Nurseries

    Hugo Bugg

    Hugo Bugg Garden Design

    James Sponder

    The Outdoor Room

    Jamie Cook

    Gavin Jones

    John Webb

    Greenteam Interiors

    Joshua McDonald

    Bespoke Outdoor Spaces

    Joshua Noakes

    IPM Facilities

    Kayleigh Rhodes

    Bonigale Nurseries

    Luke Dove

    Glendale Services

    Matthew Beesley

    Beesley’s Landscapes

    Mike Long

    Genesis Landscapes

    Nathan Donovan

    Donovan Landscapes

    Paul Toal

    Quadron Services

    Richard Farrow

    Gavin Jones

    Richard Wrexhax

    Green-tech

    Ryan Mills

    The Landscape Group

    Sam Cox

    Landscapeplus

    Scott Browlie

    Tropiculture

    Stephanie Grainger

    Glendale Services

    Tamara Bridge

    Tamara Bridge Garden Design

    Thomas Differ

    The Landscape Group

    Tom Massey

    Tom Massey Landscape and Garden Design

    Will Burberry

    GardenScapes